Dřevo je naší životní vášní

Nakupte u nás a pochopíte proč

Jak se suší dřevo?

Datum: 04. 11. 2016. 12:48:42 | Autor: Josef Řezníček

Dřevo je oblíbený přírodní materiál, se kterým se sice krásně pracuje, ale má jednu pořádnou nevýhodu. Je plné vody. Pokud ho správně nevysušíme, nejen, že ho nemůžeme opracovat a nalakovat, ale také se nám zkroutí a změní tvar. Jak správně dřevo vysušit?

Když porazíte smrk, který má 650 kg, po jeho vysušení zjistíte, že váží o polovinu méně. Stromy totiž obsahují až 50 % vody, kterou před zpracováním musíme vysušit, aby se nám výrobek nezkroutil. Dřevo se kroutí, protože roste dokola a podle toho i vysychá – z venku dovnitř. Nejdříve se odpařuje voda na povrchu a suchý povrch pak natáhne novou vodou z vnitřních vrstev, odkud se opět vypařuje.

Přirozené sušení

Pokud máte mokré dřevo například na topení a chcete si ho doma vysušit, najděte takové místo, ve kterém dřevo nebude vystavené slunci ani průvanu – mohlo by se potrhat. Zároveň však dřevo potřebuje dostatek vzduchu a minimum vlhkosti, aby neshnilo. Ideální jsou proto dřevníky, přístřešky u návětrných stran domů či stodoly. Dřevo nesušte ve vlhkých sklepech a nepřekrývejte je igelitem! Sušení dřeva na topení trvá přibližně dva roky.

Sušárny

Výrobci staveb, nábytku a jiných výrobků ze dřeva ale dva roky čekat nemohou. Dřevo se proto profesionálně suší v tzv. sušárnách. Existuje více typů umělého sušení, které se liší nejen dle výše nákladů, ale také podle šetrnosti k danému materiálu a rizikům prasknutí.

Nejlevnější na pořízení i na provoz je horkovzdušná sušárna, ve které například dubové fošny o 5 cm sušíte pouhých 8 týdnů. A 4 mm dýhu jen tři dny. I zde však musí být intenzita sušení pozvolná, aby dřevo nepopraskalo. Pokud povrch vyschne velmi rychle a zmenší se, zatímco vnitřek vyschne málo, dřevo praskne a zbytečně ztrácíme materiál.

Šetrnější ke dřevu je kondenzační sušárna, která po dosažení optimální teploty dle typu dřeva začne odebírat vlhkost a odvádět vodu. Hodí se pro kvalitní, dražší dřevo, protože nedochází k velkému pnutí a riziko kroucení a praskání je nízké.

Dalším typem je sušení ve vakuových sušárnách - podtlak je také ke dřevu šetrnější. Podobně jako kondenzační sušárna suší až o 10 – 20 % rychleji než horkovzdušný typ. Je však o něco dražší na pořízení i na provoz.

Nejdražší, ale zároveň nejrychlejší sušení nabízí mikrovlnná sušárna, kdy i kvalitní dřevo vysušíte za pár hodin bez rizika prasknutí či pokroucení. Mikrovlnné sušárny jsou však velmi malé a větší kusy materiálu v nich vysušit nelze.

Cílová vlhkost dřeva

Pokud chceme použít dřevo do interiéru, jeho vlhkost musí být nižší než 8 %. Pokud do exteriéru, vlhkost dřeva by se měla pohybovat kolem 14–15 %. Existují však situace, ve kterých je mokré dřevo naopak výhodou – například pro vazby, protože jak dřevo postupně zasychá, zakrucuje se do sebe a zpevňuje se. Nebo například u roubených staveb, mokré dřevo vysychá a stavba si postupně sedá.

 

foto autora
Josef Řezníček

Práci s dřevem se věnuji už 14 let a dostal jsem se k ní, jak se říká, „jak slepej k houslím“. Na vysoké škole jsem studoval zemědělství a potravinářství, ale protože jsem toužil...

číst dále← Zpět do blogu

benefits

Sídlíme nedaleko Brna

benefits

Dřevu se věnujeme už více než 15 let

benefits

Máme vlastní pilu - vše si vyrábíme sami

benefits

Nabízíme poctivé a dostupné produkty

benefits

Vzorky podlah vám rádi zašleme poštou